Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tomáš Ujfaluši

Přehled medailí    
 
Tomáš Ujfaluši
     
Mistrovství Evropy ve fotbale      
bronz ME 2004 kopaná  
Tomáš Ujfaluši    
Osobní informace    
Celé jméno Tomáš Ujfaluši  
Datum narození 24. března 1978  
Místo narození Rýmařov, Česko  
Výška 185 cm  
Klubové informace    
Současný klub ACF Fiorentina  
Pozice obránce  
Profesionální kluby*    
Roky Klub Záp (góly)
1996-2000
2000-2004
2004-
Sigma Olomouc
Hamburger SV
ACF Fiorentina
100 (4)
105 (2)
102 (2)
Reprezentace**    
2001 – Česko 64 (2)
* Profesionální klubové starty a góly
aktuální 24. listopadu 2007.
** Starty a góly za reprezentaci
aktuální 17. října 2007.
   

Tomáš Ujfaluši

(* 24. března 1978 Rýmařov) je český fotbalový obránce, který v současnosti hraje za italskou Fiorentinu a českou reprezentaci. Váží cca 76kg a výškou dosahuje 185cm.

Svou kariéru začal v Olomouci a již v prosinci 2000 přestoupil do německého Hamburku. Dva měsíce po přestupu si zahrál proti Makedonii svoje první utkání v seniorské reprezentaci, stabilním hráčem reprezentace se ale stal až za trenéra Brücknera. V roce 2004 se dostal s reprezentací až do semifinále mistrovství Evropy a ve stejném roce přestoupil za více než 200 milionů korun do italské Fiorentiny.

V roce 2007 skončila bouřlivá oslava Ujfalušiho 29. narozenin s repreznetačním týmem mediálním skandálem[1].

 

Biografie

Tomáš Ujfaluši se narodil 24. března 1978 Pavle a Josefu Ujfaluši jako druhý potomek. Ve čtyřech letech dostal svoje první kopačky. S fotbalem začínal v týmu Jiskra Rýmařov. Začínal jako obránce, ale díky jeho schopnosti rozehrávat akce, byl trenéry přesunut do zálohy. Do obrany se ale nakonec vrátil, a je nyní jedním z nejlepších obránců nejen v České republice, ale i ve světě[. Sigma Olomouc

Prvním velkým přestupem byl pro Ujfalušiho přestup do Sigmy Olomouc v 9. třídě základní školy. Do Olomouce se ale nestěhoval jen kvůli fotbalu, začal zde také studovat střední zemědělskou školu, která mu dovolila skloubit fotbal a studium.

Do prvního týmu olomoucké Sigmy se Ujfaluši dostal v roce 1996, první utkání za tento tým odehrál ale až v sezoně 1997/1998. V této sezoně se na trávník dostal celkem jedenáctkrát a dal dvě branky. Od následující sezony se prosadil do základní sestavy a v sezonách 1998/1999 a 1999/2000 chyběl pouze ve třech zápasech.

V roce 1997 se Ujfaluši stává hráčem reprezentace Česka do 21 let, se kterou se účastnil v roce 2000 Mistrovství Evropy na Slovensku, kde Češi získali stříbrné medaile, když ve finále podlehli Itálii 1:2. Druhé místo znamenalo kvalifikaci na Olympijské hry do Sydney, kde náš tým nepostoupil ze základní skupiny.

Následuje Ujfalušiho přestup do německého týmu HSV Hamburg.

 

HSV Hamburg

Ujfaluši se tak stěhoval na sever Německa, Sigma za tento přestup vyinkasovala 50 milionů korun. V Německu nakonec strávil tři a půl roku, během kterých stihl také proniknout do české seniorské reprezentace. Po dobu působení v Hamburgu se stal jedním z nejdůležitějších hráčů týmu[2], jediným negativem bylo jen zranění kolene v roce 2003, po kterém se ale dokázal rychle vrátit na trávník a nabrat výbornou formu, což vyústilo až v jeho nominaci na EURO 2004.

Jeho debut se odehrál v utkání Makedonie:Česko, které skončilo 1:1. Své dokonce hned dva první reprezentační góly dal Ujfaluši týmu Jugoslávie. Během svého působení v Hamburgu odehrál s reprezentací kvalifikaci na MS 2002 a také kvalifikaci o Euro 2004.

 

EURO 2004

Na evropském šampionátu odehrál Ujfaluši ve čtyřech zápasech 375 minut, česká reprezentace zde obsadila 3. místo, když v semifinále podlehla pozdějším vítězům z Řecka 0-1 v prodloužení.

Díky výkonům na EURU a také v Hamburgu se o Ujfalušiho začaly zajímat přední evropské týmy. Největší zájem projevila italské Fiorentina, pro kterou mluvil také fakt, že Ujfaluši vždy chtěl hrát italskou Serii A. A tak dokonce sám poprosil šéfa Hamburgu, aby mohl do Itálie přestoupit. Přestup vyšel, i když to nebylo jednoduché, protože těsně před přestupem byl zvolen kapitánem Hamburgu. I přes to ale přestoupil a z Německa se stěhoval do Itálie.

 

Fiorentina

Začátky ve Fiorentina neměl nejjednodušší. Sezona byla bez zimní přestávky, tvrdší tréninky a nedůvěra trenérů – to byly věci, které Ujfalušimu přestup vůbec neusnadňovaly. První sezona v Itálii nebyla příliš úspěšná, Fiorentina hrála o záchranu. I tak Ujfaluši vydržel, a nyní už platí v Itálii za jednoho z nejlepších obránců[zdroj?], s Fiorentinou obsadil před potrestáním za korupční aféru 4. místo, pro trest kvůli již zmiňované korupční aféře si ale evropské poháry nezahrál.

 

MS 2006

Společně se spoluhráči z reprezentace se Ujfaluši zúčastnil MS v Německu v roce 2006. Již postup na světový turnaj znamenal pro Česko úspěch. První zapas vyhráli nad USA 3-0, ale po prohře s Ghanou už postup ze skupiny tak reálný nebyl. V tomto utkání navíc dostal Ujfaluši červenou kartu, čímž oslabil český tým. V dalším utkání proti Itálii proto nemohl hrát. Po porážce s Itálií se tak Český tým rozloučili s turnajem hned po základní skupině.

Osobní život

Ujfaluši je rozvedený, s exmanželkou Kateřinou má dceru Kačenku. Jména svých dvou lásek má dokonce vyšitá na kopačkách[3]. Kromě toho, že vystudoval střední školu, udělal dokonce i přijímací zkoušky na vysokou školu, kterou ale nezačal studovat z důvodů sportovního vytížení. Mezi jeho záliby patří golf a móda, věnuje se také charitě. Zúčastnil se například charitativní módní přehlídky pro nadaci Terezy Maxové, společně s bratrancem Robinem se také angažuje v projektech na pomoc africkému fotbalu.

 

Reprezentace

První zápas v reprezentaci: 28. února 2001 Makedonie - Česko 1:1

ME 2004 Portugalsko

MS 2006 Německo

ME 2008 Rakousko a Švýcarsko

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zdroj?

(Jirka, 20. 2. 2013 12:38)

Na tech 50 mega za prestup do Hamburku jsi prisel kde? Co ja vim, tak sel za 2 miliony marek, ale zdroj na to taky nemam, takze je to ted tvrzeni proti tvrzeni.